Przełącznik Nav
RANDI, the scandinavian Hand

RANDI, the scandinavian Hand

Przejdź do strony RANDI

Klamki i akcesoria z duńskiego Randers

Klamka do drzwi nie tylko dla architektów jest wyjątkowym elementem wyposażenia – być może dlatego, że otwiera nie tylko drzwi, ale także cały świat. Można by rzec, że klamka ma stały kontakt „wzrokowy” i „dotykowy” z człowiekiem. Czy ładnie wygląda? Czy wygodnie się z niej korzysta? Czy jej kształt uwidacznia jakąś koncepcję albo wręcz pogląd na świat?

Na wszystkie te pytania mamy jedną odpowiedź: tak.

Prawdopodobnie najładniejsze klamki na świecie

Prawdopodobnie najładniejsze klamki na świecie pochodzą z duńskiej miejscowości Randers. To stare miasto wikingów nad cieśniną Kattegat jest siedzibą zaawansowanej technicznie kuźni, w której zgodnie z najlepszymi tradycjami obróbki metali powstają znakomite klamki do drzwi. Projektantami tych produktów użytkowych są skandynawscy architekci, którzy czerpią inspirację z prac wielkich twórców. Dania to wprawdzie niewielki kraj, lecz potęga w dziedzinie wzornictwa.

Fenomen ten nazwaliśmy „the Scandinavian Hand” (pl. skandynawska dłoń) w nawiązaniu do dialogu, jaki stosowane przez Duńczyków kształty, materiały i funkcje prowadzą z dłońmi użytkowników na całym świecie. Nazwa ta odzwierciedla zarazem staranne, zręczne dłonie, które z naciskiem na jakość wytwarzają tu najbardziej wyrafinowane klamki z najróżniejszych materiałów. To klamki, które są czymś znacznie więcej niż tylko produktami.

Jakość od 1878 r.

Przedsiębiorstwo w Randers powstało w 1878 r. jako „fabryka klamek do drzwi” – nazwę nadało mu miasto. Po zakończeniu wojny na scenę triumfalnie wkroczył modernizm. Biura architektoniczne pytały, czy fabryka nie mogłaby produkować dla nich wyjątkowych klamek ze stali szlachetnej.

Współpraca wyłącznie z duńskimi architektami i projektantami okazałą się owocna zarówno pod względem estetycznym, jak i ekonomicznym. Do dziś nadaje ona marce jej wyjątkowy klimat. Przedsiębiorstwo znajduje wciąż nowe, ciekawe pomysły na projekty, które stają się częścią kanonu duńskich klamek.

Aspekty dotykowe i ergonomia

Randi to złożone połączenie biura projektowego, manufaktury i fabryki. Przedsiębiorstwo wytwarza produkty z mosiądzu i stali szlachetnej, trzymając się przy tym skandynawskiego ideału ograniczonego zużycia materiałów. Marka słynie z ponadczasowej prostoty, piękna i jakości – oraz znakomitej funkcjonalności i wysokiej klasy swoich produktów. 

Każda klamka Randi to szczególne połączenie aspektów dotykowych i ergonomii: produkt musi być wygodny w chwytaniu, przyjemny w dotyku i łatwy w poruszaniu. Klamka musi też być czytelna dla tych, którzy potrafią odczytać architekturę.

System „Bezpieczeństwo”

Klamki Randi stanowią część architektury bezpieczeństwa firmy ECO Schulte – wszechstronnego dostawcy sprzętu związanego z drzwiami. Produkty z Randers płynnie łączą się wizualnie i funkcjonalnie z naszym specjalistycznym systemem.

W ten sposób powstają dopasowane do siebie kompleksowe rozwiązania od jednego producenta: od klamki aż po samozamykacz, od zawiasów aż po zamek.

The Scandinavian Hand

Odwiedź stronę internetową Randi

Co reprezentuje Randi?

Zachęcamy do lepszego poznania firmy Randi. Poświęconą jej broszurę można pobrać (EN) lub wyświetlić za pomocą funkcji powiększenia i przeglądania poszczególnych (EN) stron bezpośrednio w przeglądarce internetowej.